wtorek, 28 kwietnia 2015

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy Złodziej Pioruna

Od paru lat staram się najpierw przeczytać książkę, a dopiero potem obejrzeć film; chyba, że książka jest napisana na podstawie filmu. Percy'ego Jacksona poznałam w 6 klasie podstawówki. Konstancja, moja koleżanka z klasy poleciła mi film. Jako że zawsze lubiłam mitologię grecką dość szybko popędziłam do kina. Dziś nie pamiętam z kim go obejrzałam, ale on sam mojej pamięci i serca, już nie opuścił.

Naturalnie są nieścisłości między książką, a filmem. Te, szczegółowo mogę omówić innym razem.

Sama książka spodobała mi się już od pierwszego zdania: Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Czy też od pierwszego akapitu, który przeczytacie sobie niżej. Wspominałam już wyżej, że z mitologią grecką zawsze byłam za pan brat, ale rzymska jakoś mi nie podchodziła. Zmieniło się do po przeczytaniu sagi Ricka Riordana. Jasne, wybiera on sobie z mitologii to co mu pasuje, ale może właśnie to sprawiło, że przestałam na nią krzywo patrzeć.

SCG radzi - gdy oglądasz ekranizację książki nie patrz na różnice, rozkoszuj się filmem

Percy to zwykły chłopak z ADHD i dysleksją. Ma jednego, ale za to prawdziwego przyjaciela Grovera.

Rick Riordan pisze bardzo przyjemnym językiem, można zagłębić się spokojnie w książkę i nie bać się, że czegoś się nie zrozumie. Bardzo pomocne jest również to, że mitologii nie trzeba znać by wiedzieć o kim jest mowa. Sam Percy, główny bohater, nie do końca ją rozumie.
Sama książka jest napisana żartobliwie z dużą dawką humoru i odrobiną sarkazmu.

Historia zaczyna się, gdy Percy razem z klasą jedzie na wycieczkę. Tam zdarzy się coś, co zapoczątkuje lawinę kolejnych, nieuniknionych sytuacji.
W końcu następują wakacje i Percy, który mieszka w szkole z internatem wraca do domu, do ukochanej matki i śmierdziela Gabe'a, ojczyma.
A potem jak już mówiłam lawinowo; w końcu nasz główny bohater trafia do OBOZU HEROSÓW i poznaje swoje drugie JA, poznaje przyjaciół i przeżywa przygody zwykłego herosa.
Musicie jeszcze wiedzieć, że w obozie jest dziewczyna o imieniu Annabeth, która właściwie od początku chce wyruszyć na swoją misję, ale musi czekać na kogoś wyjątkowego. Jak myślicie, czy to będzie Percy?
******

"Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję się walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.

Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?

Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?

Jak to jest być takim dzieckiem?

To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela"

******

Do następnego
SCG


2 komentarze:

 1. Jak na razi e czytałam tylko pierwszy tom,ale z pewnością sięgnę po kolejne.

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na prawdę polecam. Można się świetnie bawić czytając też kolejne. Mi został ostatni tom OH, z czego wkrótce pojawi się recenzja na blogu.

   Usuń