sobota, 30 maja 2015

John Flanagan - ZWIADOWCYJohn Flanagan (2012)


John Flanagan (ur. 22 maja 1944) – australijski pisarz. Najbardziej znany jest ze swojej serii książek pt. Zwiadowcy (ang Ranger's Apprentice). Mieszka w Australii wraz ze swoją rodziną.


Na początek dwie okładki tej samej książki, części pierwszej. Mi bardziej podoba się ta po lewej. Może dlatego, że była pierwszą jaką widziałam, a ja bardzo łatwo przywiązuję się do okładek. Albo dlatego, że wydaje się być bardziej rzeczywista. 

Zwiadowcy są przygodową serią fantasy osadzoną w fikcyjnym, można by rzec, średniowiecznym świecie. 
Jako ciekawostkę mogę dodać, że część pierwsza - Ruiny Gorlanu, której dwie okładki przestawiłam wyżej, została wydana w Australii w listopadzie 2004 r. W Polsce natomiast pojawiła się w marcu 2009r. Do tej pory wydano dwanaście książek w Australii, Nowej Zelandii i oczywiście w Polsce.

Seria ma kilku głównych bohaterów, jednym z nich jest Will, wychowanek sierocińca. Nie wiedział kim byli jego rodzice. Wyobrażał sobie jednak, że jego ojciec był rycerzem. Jednak z powodu swojej wątłej budowy w Dniu Wyboru, najważniejszym momencie swojego życia, zostaje odrzucony przez Mistrza Szkoły Rycerskiej i Mistrza Ujeżdżania. Dlatego tajemnicza postać pokazuje baronowi Araldowi tajemniczą kopertę dotyczącą chłopca. Will oczywiście chciał wiedzieć co jest w środku. Podczas próby poznania treści zostaje przyłapany, lecz przyjęty na czeladnika Halta zwiadowcy z jego rodzinnego lenna Redmont. 
Ta i kolejne części opisują przygody Willa (i jego przyjaciół) jako ucznia Halta i potem jako pełnoprawnego zwiadowcy.

Jeśli mam być szczera to... to jedna z najlepszych serii jakie czytałam. John Flanagan pisze z humorem, ale gdy trzeba wprowadza nutkę grozy i niebezpieczeństw. Autor nie powiela schematów innych książek. Kreuje sytuacje często przypadkowe, ale również wiarygodne.
Sam Will jest zwykłym chłopcem, który nie posiada jakiś szczególnych umiejętności. Dochodzi do wszystkiego poprzez ćwiczenia i ciężką pracę. Właśnie dzięki byciu zwyczajnym już na początku zyskuje sympatię.
Wykreowanym światem rządzi król, któremu pomagają baronowie. 
John Flanagan nie tylko stworzył dzieło doskonałe, ale też między wierszami daje przykład dobrego postępowania.

To naprawdę seria dla młodych i dla starych,
Polecam
SCG


3 komentarze:

 1. Nie słyszałam o jego książkach ani o nim :)
  www.kasieek-bloog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na prawdę polecam. To idealne pozycje na któryś z leniwych letnich dni.

   Usuń